SZANOWNI PAŃSTWO

W imieniu Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu oraz Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia serdecznie zapraszamy uczniów Państwa szkoły do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-profilaktycznym Dzień Bezpiecznego Internetu

„(NIE)BEZPIECZNA CYBERPRZESTRZEŃ”

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem:

Projekt skierowany jest do młodzieży gimnazjalnej.

Głównym celem będzie zapoznanie uczestników z najważniejszymi i aktualnymi zjawiskami patologicznymi występującymi w świecie wirtualnym, takimi jak uzależnienie od gier komputerowych i portali społecznościowych oraz pochopne nawiązywanie kontaktów i udostępnianie danych. Istotnym problemem są również granice wolności w Internecie – kiedy zamieszczanie czy pobieranie materiałów narusza prawo.

Ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci.

W programie przewidujemy prelekcje multimedialne na temat:

  1. Od świata natury do cyberprzestrzeni - prezentacja poglądowa, dotycząca zaniku i braku wartości oraz wzorców wychowawczych.
  2. Studium indywidualnych przypadków - HIKIKOMORI i bunt zamkniętego pokoju. Przyczyny, przebieg i skutki alienacji społecznej dzieci i młodzieży powodowanej użytkowaniem cyberprzestrzeni.
  3. Infoholizm – narkotyk XXI wieku (uzależnienie od cyberprzestrzeni) jako nowe zjawisko społeczno-wychowawcze.
  4. Gry komputerowe – zagrożenie dla osobowości, rozwoju i postaw dzieci oraz młodzieży.
  5. Prezentacja etiudy filmowej „Facebook Judasz”. Konsekwencje aktywności na portalach internetowych.
  6. Prezentacja etiudy filmowej „Jestem Hardkorem” – zasady poprawnych relacji rodzica z dziećmi.
  7. Prezentacja etiudy „Zachować twarz”. Niebezpieczeństwa zagrożeń społeczno-wychowawczych przestrzeni internetowej - przemoc i agresja w sieci.
  8. Analiza wybranych zagrożeń moralnych: m. in. pedofilia, seksting, samobójstwa z inspiracji sieci, cyberpornografia, cyberpedofilia,
  9. Prezentacja etiudy filmowej „Second Life” – rekomendacje kształceniowo-wychowawcze.
  10. Nowe kompetencje społeczno-komunikacyjne i informacyjno-komunikacyjne nauczycieli i rodziców w kontekście działalności profilaktyczno-wychowawczej, związane z omawianymi zagadnieniami.
  11. Prezentacja multimedialna końcowa podsumowująca konferencję.
  12. Dyskusja (wypowiedzi, pytania i odpowiedzi).

INFORMACJE O PRELEGENTACH:

dr Anna Andrzejewska, – pedagog w zakresie edukacji informatycznej i medialnej, ekspert w dziedzinie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Członek Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w yberprzestrzeni powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka RP.

prof. dr hab. Józef Bednarek, pedagog, dydaktyk, medioznawca, ekspert w zakresie zagrożeń cyberprzestrzeni. Pracownik naukowo-dydaktyczny uczelni humanistycznych i pedagogicznych. Wiceprzewodniczący Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Cyberprzestrzeni powołanego przez Rzecznika Praw Dziecka RP.

Spotkanie odbędzie się 2 czerwca 2016 r. o godzinie 9.00
w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
przy ulicy Wysockiego 29
(czas trwania zajęć około 2 godzin)

Prosimy o delegowanie 15-20 uczniów z Państwa szkoły i potwierdzenie uczestnictwa w konferencji DBI poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” http://zsee.walbrzych.pl do dnia 31 maja 2016r. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Tematyka zagrożeń w cyberprzestrzeni jest jednym z najważniejszych problemów młodzieży. Świadomość społeczeństwa w tym zakresie jest bardzo niska i istnieje konieczność organizowania Dni Bezpiecznego Internetu.

Wyrażamy też nadzieję, że w tych wyjątkowych okolicznościach nasz projekt zyska akceptację i zechcą Państwo podjąć z nami współpracę przy jego realizacji.

Liczymy na Państwa zainteresowanie ideą Dnia Bezpiecznego Internetu i zapraszamy do udziału w projekcie.